0:00

Victorie a echipei de handbal a CSM Roman, ZCH NEWS - sursa ta de informațiiDe bine ce, în ședința extraordinară a Consiliului local, se discutase puțin despre performanțele negative ale echipei de handbal feminin romașcane, în aceeași zi, mai pe seară, echipa a reușit să câștige meciul cu CS Universitatea Cluj Napoca, ducând la descrețirea frunților primarului, dar mai ales viceprimarului Romanului. Meciul a contat pentru etapa a 9-a a Ligii Naționale de handbal feminin.

Fetele au început bine, dar – ca de atâtea alte ori – au „căzut” spre finalul reprizei întâi și la pauză scorul era 14 – 14. Desprinderea s-a produs greu, către finalul partidei, iar clujencele, deși fără antrenori (Amariei fiind destituită recent), au jucat dezinvolt și s-au lăsat greu  înfrânte. Scor final 27 – 25 pentru CSM Roman.

După meci, noul antrenor al echipei romașcane, Gheorghe Covaciu (care a antrenat în trecut timp de 9 ani echipa Universitatea Cluj…) ne-a declarat: „Echipa e puțin obosită după meciurile din cupele europene, dar deja am început să ne cunoaștem și eu spun că lucrurile vor merge bine. Fetele au avut o cădere inexplicabilă în finalul primei reprize, inexplicabilă pentru mine, dar asta o rezolv luni…  O să fie bine, ne dorim cu toții asta.”

Meciul a fost condus de o echipă de arbitri formată din Bogdan Stark din București și Ștefan Romeo din Ploiești. Observator Șerbu Ioan din București.

Cea mai bună marcatoare a gazdelor a fost de data aceasta Stoleru Carmen cu 9 reușite.