0:00

Echipa de handbal masculin a Universității „Ștefan cel Mare” Suceava (USV) a câștigat medalia de aur la Campionatul European Universitar de Handbal de la Antequera (Spania). Sucevenii au învins, sâmbătă, 8 iulie, în finala competiţiei, echipa Universității Duisburg-Essen (Germania), cu scorul 23-22 (14-9).

Universitatea Suceava, campioană europeană universitară la handbal masculin, ZCH NEWS - sursa ta de informațiiPână la finală, USV a învins, în sferturi, cu 26-23, echipa Universității Malaga (Spania), iar în semifinale echipa Universității Montpellier (Franța), cu scorul de 28-25. De asemenea, Cristian Tcaciuc, portarul echipei sucevene, a fost desemnat cel mai bun portar al turneului.

Echipa USV, antrenată de Adrian Chiruț, este compusă din: Tcaciuc Cristian, Andreica Octavian, Costea Cătălin, Bădeliță Ovidiu, Târzioru Ștefan Adrian, Burlacu Gabriel, Sandu Mihai, Alexa Iulian Daniel, Olariu Andrei Marius, Baican Florin Bogdan, Usturoi Pavel Adrian, Ionasciuc Daniel.

Echipa de handbal masculin a USV s-a aflat la prima participare la acest campionat, după ce a câștigat Campionatul Național Universitar, ceea ce i-a conferit dreptul de a reprezenta România în competiția europeană. (ZCH NEWS)

Articolul precedentArsenal pe strada Corbului din Târgu Neamţ: 7.000 de cartușe, 8 grenade și zeci de focoase
Articolul următorElevii au avut dreptate!