0:00

Trofee pentru micuţele jucătoare de tenis Maia Todirițe şi Ioana Rachieru, ZCH NEWS - sursa ta de informații
MAIA TODIRIŢE (s)

Jucătoarea de tenis Maia Todirițe, de la Clubul Condor Piatra Neamț, a mai câștigat un turneu la o categorie superioară de vârstă. Este vorba despre Memorialul „Florența Mihai”, desfășurat între 22 și 25 iulie, la Iași. Deși are 10 ani, eleva antrenorului Romeo Stoica s-a impus clar, cu 6-2/6-2 în fața Biancăi Dumitru, de la CS Vergilius Iași, la categoria 12 ani. Maia Todirițe a fost favorita 3 a turneului. „Maia îşi reconfirmă valoarea la o categorie superioară de vârstă. Pentru ea vor urma concursuri naționale și mai puternice. Vom încerca să-i găsim și un alt concurs internațional la care să participe anul acesta„, a declarat Romeo Stoica.

La același turneu, la categoria 10 ani, a fost finală pietreană. Ioana Rachieru (favorita 2), de la Clubul Condor, a depășit-o, în trei seturi (5-7/6-3/6-4), pe colega sa de club, Clara Adăscăliței (favorita 3).

CLARA ADĂSCĂLIŢEI şi IOANA RACHIERU

„Ioana Rachieru își certifică valoarea, ea înscriindu-și în palmares încă un turneu câștigat, alături de alte câteva. Astăzi, Clara Adăscăliței a cedat în finală în fața Ioanei după un meci de mare luptă în care Clara a câștigat primul set cu 7-5, următoarele două adjudecându-le Ioana. Clara se află într-o creștere deosebită de formă, ea fiind câștigătoarea unui recent turneu la Iași și a Cupei Kober de la Piatra Neamț. Sunt foarte mulțumit de aceste rezultate. La ora actuală avem un lot extrem de bine legat din care fac parte: Maia Todirițe, Ioana Rachieru, Clara Adăscăliței, Nicole Dumitrescu, Vanessa Onțanu, Maria Asofiei, Matei Iftode, Andreea Nedelcu, Maria Corduneanu”, a mai spus antrenorul Romeo Stoica. (Ana MOISE)

Articolul precedentDIRECTORIADA II: Punctajele candidaţilor