0:00

Rapid – Ceahlaul s-a jucat fara suporteri: Rapid – Ceahlăul 2-0 (2-0), ZCH NEWS - sursa ta de informații

Nemţenii n-au tulburat despărţirea Rapidului de Liga I

Ceahlăul Piatra Neamț a încheiat actula stagiune a Ligii I la fotbal cu o înfrângere, în deplasare, cu Rapid, scor: 0-2. Au marcat: Ciolacu (37) și Herea (39). La despărțirea de Liga I, Rapid a jucat frumos, chiar dacă fără suporteri, a înscris un gol fabulos, al doilea, prin Herea, a avut două bare, iar la finalul meciului Pancu a sărutat gazonul. Repriza a doua a fost una favorabilă nemțenilor, datorită întroducerii în joc a lui Constantinescu, însă șansa a fost de partea portarului rapidist Drăghia, care a făcut un meci mare la despărțirea de prima ligă. Au retrogradat la finalul acestui campionat: Gloria Bistrița, CSMS Iași, CS Turnu Severin și Concordia Chiajna. Alături de ele vor fi Universitatea Cluj și Rapid, care nu au îndeplinit criteriul financiar în manualul de licențiere. Au promovat: FC Botoșani și Săgeata Năvodari, din seria I , Corona Brașov și Timișoara, din seria a II-a a ligii secunde. Asta până când Viorel Duru va spune dacă promovatele îndeplinesc criteriul de licențiere.

Giuleştiul fără suporteri

Ceahlăul nu a jucat rău în ultimul meci din actuala stagiune a Ligii I. Rapidul a fost, însă, peste Ceahlăul, pentru că a vrut să încheie conturile cu fruntea sus, pentru că întotdeauna a avut jucători de caracter și pentru că nu a vrut să repete jocul Stelei din partida cu Viitorul Constanța. Fără fundaș dreapta, Viorel Hizo a fost nevoit să improvizeze și l-a trimis pe Marc pe flancul drept al apărării. În atac, Andrei Pavel a fost umbra lui Golubovic, chiar dacă în spatele lui a stat Garcia. Dică a avut prima ocazie a Rapidului, în minutul 5, iar un minut mai târziu Ichim nu a nimerit ținta dintr-o poziție bună. Același Ichim a irosit o nouă șansă în minutul 7, iar două minute mai târziu a ratat Velici. Odată cu ploaia torențială Rapidul a echilibrat partida și după situațiile bune nefructificate de Garcia, Herea a ratat cea mai mare ocazie a giuleștenilor din prima repriză în minutul 35, prefațând golul din minutul 37: Dică a centrat perfect pentru Ciolacu, lovitură de cap imparabilă și 1-0 pentru Rapid. În minutul 39, Herea a marcat un gol fabulos: șut în vinclul porții apărate de Miron, din marginea careului mare și bucureștenii au terminat repriza în atac, cu o bară a lui Pancu.

Mutări la pauză

În repriza a doua Constantinescu și Tolimir i-au înlocuit pe Pavel și Onciu, iar nemțenii s-au așezat în jumătatea adversă dornici să marcheze. Constantinescu nu l-a putut învinge pe Drăghia în minutele 53 și 60, pentru ca în minutul 68 să șuteze sub transversală direct din corner, însă același Drăghia a menținut tebela nemodificată. În minutul 78, portarul rapidist mai are o paradă, pentru ca, în minutul 85, gazdele să scuture din nou transversala porții apărate de Miron, prin Martin. Rapidul părăsește Liga I cu simbolul Pancu sărutând gazonul, iar jucătorii Ceahlăului au plecat în vacanță fără să știe cine-i va antrena în această vară, după ce Viorel Hizo a ales să se retragă din fotbal.

Ceahlăul, deasupra liniei

Ceahlăul încheie sezonul 2012 – 2013, pe locul 15, primul peste „bariera” retrogradării, cu 34 de puncte, dar cu o linie de clasament care trebuie să dea de gândit conducerii administrative: 9 victorii, 7 egaluri și 18 înfrângeri. – 17 în clasamentul adevărului. Cifrele vorbesc despre ce s-a întâmplat cu Ceahlăul la Piatra Neamţ, dar, mai ales, în țară. Dacă, în partidele de acasă, din 17 meciuri, pietrenii au câștigat 9, 3 s-au terminat la egalitate și 5 au fost înfrângeri, în deplasare, din 17 meciuri, pietrenii nu au câștigat niciunul, au terminat la egalitate 4 și au bifat 13 înfrângeri. Au marcat în deplasare 16 goluri și au primit 39, pe când acasă au marcat 25 și au primit 20. Bojan Golubovic a ieșit pe locul 7 în clasamentul golgeterilor, cu 11 goluri marcate în 33, din cele 34 de etape, fiind devansat în clasament de Budescu, Hamza Younes, Fatai, Alexe, Bokila și Raul Rusescu. Atacantul campioanei, Steaua, Raul Rusescu, a fost cel mai productiv, cu 21 de puncte înscrise.

FORMAȚII:

Rapid: Drăghia – Coman, Abrudan, Mardare, Stoica – Ciolacu (min. 57 – Martin), Alexandru Ioniță (min. 46 – Nicolae Grigore), Herea, Dică – Ioniță (min. 75 – Matei), Pancu

Ceahlăul: Miron – Marc, Ichim, Cazan, Barna – Monroy, Onciu (min. 46 – Tolimir)  – Velici (min. 80 – Margină), Garcia, Ștefănescu – Pavel (min. 46 – Constantinescu)

Cristi SOROCEANU

Articolul precedentNicu N. Albu – 105 ani de la moarte: Liberalii şi-au adus aminte!
Articolul următorDespre cea mai neagră perioadă a comunismului: “Partidul-Stat. Structuri politice (1948-1965)”