0:00

Pietreanul Maxim, gol pentru VfB Stuttgart, ZCH NEWS - sursa ta de informațiiPietreanul Alexandru Maxim a marcat, duminică (30 octombrie) seara, pentru VfB Stuttgart, în meciul din deplasare, cu Karlsruhe (scor  3-1), din etapa a XI-a a ligii secunde germane. Internaționalul român a fost introdus în joc în minutul 77 şi a marcat 9 minute mai târziu. Maxim are, în acest sezon, două goluri marcate și 4 pase decisive, în 11 meciuri disputate.

El este născut, pe 8 iulie 1990, la Piatra Neamţ, dar nu a jucat în oraşul natal decât între 2000-2004, la juniorii Olimpiei. Ca senior a evoluat pentru Espanyol Barcelona, Badalona, Pandurii Târgu Jiu şi VfB Stuttgart. A jucat 26 de meciuri la echipa naţională pentru care a marcat de 3 ori.

Deşi una dintre echipele de legendă ale Germaniei, VfB Stuttgart evolueză actualmente în liga secundă, unde ocupă locul al doilea (22 de puncte), după Eintracht Braunschweig (25 de puncte). (ZCH NEWS; FOTO: Wikipedia)