0:00

Perie în finala mondială, ZCH NEWS - sursa ta de informații

Atleta Bianca Perie (foto) s-a calificat, miercuri, în finala probei de aruncarea ciocanului, la Campionatele Mondiale de Atletism de la Moscova, după ce s-a clasat pe locul 7 în grupa B, cu cea mai bună performanţă personală a sezonului. Bianca Perie a debutat în calificări cu o aruncare de 70.19 metri, urmată de una de 69.58 metri, iar la ultima încercare a reuşit 71.32 metri, cu care s-a clasat pe locul 7 în grupa B şi 10 la general, obţinând calificarea în finală. Nicoleta Grasu, campioana României la aruncarea discului, sportivă formată la Roman de antrenorul emerit Emilian Floroiu, n-a reuşit să prindă finala de 12 sportive la aruncarea discului de la Moscova, din cadrul Campionatului Mondial de Atletism. Nicoleta a concurat în chiar prima zi a competiţiei, 10 august, dar, la cei aproape 42 de ani, cea mai bună încercare a sa a măsurat 56,31 metri, cu care a ocupat locul al 22-lea între cele 26 de competitoare. (C.S.)