0:00

Gorobsov (45), Henrique (47), Hora (52) și Bumba (77) au fost autorii golurilor calificării mureșenilor în sferturile de finală. ASA și-a respectat statutul de favorită în optimile Cupei României la fotbal și a eliminat-o pe Ceahlăul, cu un scor categoric, 4-0, în urma unui joc presărat cu goluri frumoase și ratări spectaculoase. Pietrenii au rezistat aproape o repriză fără gol, timp în care a trecut o dată pe lângă deschiderea scorului, dar au cedat fizic și psihic în repriza secundă, în care nu au pus probleme apărării gazdelor. Momentul psihologic al meciului s-a consumat în minutul 47, când Henrique a marcat pentru 2-0 în urma unui corner, gol care, parcă, a turnat plumb în ghetele nemțenilor.

Optimile Cupei României: ASA – Ceahlăul 4-0 (1-0)/ Nemțenii, plumb în ghete, ZCH NEWS - sursa ta de informații

Matematicianul Pustai a rezolvat ecuația calificării

În timp ce antrenorul gazdelor, Criti Pustai a trimis în teren o echipă ofensivă, Florin Marin nu a avut cu cine să joace la închidere, în fața fundașilor centrali. Tăbăcariu e prea tânăr și neexperimentat, iar Onciu abia a avut timp să joace alături de el, în fața fundașilor centrali. În plus, centrul apărării, a fot ”peticit” cu Gorea, prea tânăr pentru un ”război” cum sunt meciurile de calificare din Cupa României, în care spectacolul crește și nu poate fi comparat cu nicun joc din campionatul intern. Hora a dat primul semnal că ASA Târgu Mureș vrea să încheie conturile cu Ceahlăul în stil de mare echipă, dar în minutul 21 a izbit transversala porții lui Jovic. În replică, 8 minute mai târziu, Mândrușcă i-a așezat balonul lui Cârjan, dar acesta a preferat șutul puternic din marginea careului, în locul unei pase în lateral, care l-ar fi lăsat pe Popadiuc singur cu portarul Stanca, pe flancul stâng al apărării gazdelor. În finalul primei reprize presiunea gazdelor a devenit sufocantă. După șutul lui Mureșan scos greu de Jovic, același Mureșan i-a pasat lui Gorobsov la marginea careului mare, acesta a preluat scurt și a expediat mingea în vinclul porții Ceahlăului, închizând repriza la scorul de 1-0.

Henrique a înscris rapid, la începutul reprizei

La două minute de la reluare, Gorobsov i-a așezat mingea pe frunte lui Henrique, la marginea careului mic, Jovic a ieșit târziu pe centrare, iar Henrique i-a luat fața și a înscris la colțul scurt pentru 2-0. A fost golul care a turnat plumb în ghetele nemțenilor. Scorul a luat proporții în minutul 58, când Hora a reușit câteva driblinguri din banda dreaptă a atacului mureșenilor, a intrat în centru și de la 20 de metri de poartă a șutat cu ristul interior la colțul lung, aproape de răcăcina barei: 3-0. Jovic a rămas spectator și la golul de 4-0, care ”i-a făcut freza”, cum spun handbaliștii, torpila lui Bumba din careu, din minutul 77 trecându-i printre mâini și ducându-se sub bara transversală. E drept că și Gorea a avut partea lui de vină la preluarea perfectă a lui Bumba, dar cu, sau fără golul patru, gazdele nu aveau cum să rateze calificarea. Ceahlăul a semănat a echipă de Liga I, abia la incursiunea lui Margină, din minutul 84, al cărui șut a ocolit de puțin poarta apărată de Stăncioiu, apoi Gorea a ratat ultima ocazie a Ceahlăului, în mintul 90, însă era prea tâziu pentru a șterge impresia de echipă ce candidează cu șanse reale la retrogradare și care privește în acest moment meciurile din Cupă, ca pe o ”corvoadă”. Pe lângă faptul că Ceahlăul nu are un lot care să-i permită să spere la rămânerea în Liga I și la continuarea parcursului din Cupa României, nu are nici bani cu care să acopere deficitul de management cu care echipa s-a confruntat în ultimii ani, management de care conducătorii sunt răspunzători, deoarece n-au înțeles că actorii principali în ”industria” fotbalului sunt jucătorii, în timp ce ei, diriguitorii, sunt responsabili atât cu gestiunea echipei, cât și cu gestionarea performanțelor, care se pot realiza doar cu bani.

Declarații

”Suntem pe un loc bun și în campionat. Sunt trei victorii și un egal la Pandurii, iar acum am mai făcut un pas în Cupa României. ASA are un lot bun, de calitate, mai trebuia să ne exprimăm ca o echipă. Când se apelează la vreun jucător din lot, acesta trebuie să facă față, dar nu vreau să nominalizez. Acum, față de meciul cu Steaua, am operat cinci modificări în formula de start și de aici și începutul nostru mai greu. În acest moment suntem o echipă bună din prima jumătate a clasamentului. Toate echipele trebuie să se teamă de noi”, a spus tehnicianul gazdelor, Cristi Pustai.

„Am avut şase jucători accidentaţi pe care nu i-am putut utiliza în acest joc, dar asta nu scuză prestaţia noastră. Am avut neşansa de a primi gol în finalul primei reprize şi începutul celei de-a doua“, a declarat, la rândul lui, tehnicianul Florin Marin.

Mihai STOIAN

ASA: Stăncioiu – Velayos, M. Constantin, Balaur, Sepsi (68 – Sălăgeanu) – Gorobsov, Gabi Mureșan – Hora (57- Amauri), Zicu (46 – Voiculeţ), Bumba – Henrique. Antrenor: Cristi Pustai.

Ceahlăul: Jovic – Dumitraş, Gorea, Marc, Slavickas – Tăbăcariu (78 – Căruţă), Onciu – Popadiuc (58 – Ad. Gheorghiu), Cârjan, Margină – Mândruşcă (68 – Pavel). Antrenor: Florin Marin.

Articolul precedentZiua Vânătorilor de Munte , ultimele pregătiri
Articolul următorBombă în liga I: 9 formații cer menținerea sistemului cu 18 echipe!