0:00

NEAMŢ: Petrotub – Ceahlăul II 3-2 / Cetatea – Sporting Lieşti 4 – 0, ZCH NEWS - sursa ta de informațiiPetrotub Roman a furnizat propriilor suporteri un nou meci-spectacol în seria I a Ligii III-a la fotbal. În cadrul etapei a 17-a, romaşcanii s-au impus pe Stadionul „Moldova” cu scorul de 3-2 (1-1) în faţa formaţiei Ceahlăul II. După ce a pierdut dramatic partida din etapa trecută, cu liderul Bocuvina Pojorâta, dar a câştigat, apoi, la „masa verde”, pe o greşeală la schimbare a gazdelor, romaşcanii au deschis repede scorul, prin autogolul lui Călin, din minutul 11, dar bucuria lor nu a durat decât câteva minute. Plăcintă a egalat, în minutul 22, pentru echipa lui Costel Enache, stabilind scorul pauzei: 1-1. În partea a doua a jocului, romaşcanii s-au desprins graţie a două lovituri de la 11 metri, prima transformată de Brăescu, în minutul 71 şi a doua de Furtună, în minutul 80. Ceahlăul II nu a mai reuşit până la final decât să puncteze o dată, prin Căruţă, în minutul 88, fostul internaţional de tineret refuzat de Ze Maria, la echipa prim-divizionară închizând tabela la scorul de 3-2 în favoarea gazdelor de la Petrotub Roman.

Într-o altă partidă, Cetatea Târgu Neamţ a făcut instrucţie pe teren propriu cu Sporting Lieşti, scorul final, de 4-0, fiind stabilit de Miron, în minutul 12, din penalty, Ungureanu, în minutele 26 şi 50 şi Varea, în minutul 42. În urma acestei victorii, Cetatea Târgu Neamţ a urcat pe locul 3 al seriei I, în Liga a a 3-a, cu 29 de puncte, iar Petrotub Roman staţionează pe locul 5, cu 26 de puncte, ambele formaţii fiind în lupta pentru un loc bun în play-off. (Mihai STOIAN)

Articolul precedentTUDOR GHEORGHE la Târgu Neamţ: „Televiziunile îmi fac un serviciu”
Articolul următorNEAMŢ: Autocar răsturnat cu 35 de persoane! 7 răniţi!