0:00

NEAMŢ: HCM Roman – HCM Baia Mare 19 – 24 (11 – 9) / Doar o repriză!, ZCH NEWS - sursa ta de informațiiHCM Baia Mare a câştigat cu 24-19 în faţa echipei HCM Roman, într-un meci susţinut în deplasare, în cadrul etapei a 20-a a Ligii Naţionale de handbal feminin, informează Pro Sport. În urma acestui rezultat, campioana României s-a desprins la 7 puncte în faţa echipei CSM Bucureşti, având însă şi o partidă în plus de disputat. Angrenată în lupta pentru calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, HCM Baia Mare a fost ţinută în şah, timp de 30 de minute, la Roman. Echipa lui Florentin Pera a jucat de la egal la egal cu multinaţionala din Baia Mare, iar la pauză a intrat în avantaj, cu 11-9. La reluare, Roman a avut şi trei goluri avans (12-9), dar campioana României a restabilit rapid egalitatea (12-12, min. 35), apoi a preluat conducerea, pe care nu a mai cedat-o până la final. Baia Mare a obţinut trei puncte importante în Liga Naţională şi practic mai are un singur meci dificil în retur, cu CSM Bucureşti, partidă programată în 5 martie. Cu şapte puncte avans în acest moment, HCM este tot mai aproape de câştigarea sezonului regulat.

1. HCM Baia Mare 20 19 0 1 616-432 57
2. CSM Bucureşti 19 17 0 2 556-401 50
3. Corona Braşov 20 15 3 2 571-419 48
4. SCM Craiova 20 13 0 7 448-434 39
5. HCM Roman 20 11 2 7 463-460 35
6. Dunărea Brăila 20 11 0 9 560-538 33
7. HC Zalău 19 9 1 9 477-486 28
8. CSM Ploieşti 19 8 0 11 443-484 24