0:00

HCM Roman – Corona Braşov 22-22 (13-12), ZCH NEWS - sursa ta de informații

Nerecomandat cardiacilor

HCM Roman a fost la un pas de a câștiga jocul cu echipa brașoveană, după ce a condus în prima repriză categoric ostilitățile, chiar și la 5 goluri diferență. ”Stranierele” Romanului, portarul Tymoshenkova și interul Toskovic, au dat recital în Sala Sporturilor din Roman. Apărarea gazdelor a neutralizat-o pe Mihaela Brădeanu, ”starul” brașovencelor reușind să marcheze prima dată abia în minutul 24! Brădeanu a plâns în vestiar, iar președintele Vasile Kraila a acuzat FRH că tolerează arbitrajul pro-Roman.

Meci de meci!

Meci cu de toate la Roman, în ultimul joc al etapei a 6-a din Liga Națională Feminină de handbal: ratări incredibile, aruncări spectaculoase, atmosferă electrizantă în tribune și obișnuitele acuze la adresa arbitrilor. La capătul unui derby al cărui rezultat a stat pe muchie de cuțit până în ultima secundă, seria de 5 victorii consecutive a Coronei a luat sfârșit și nu mult a lipsit ca elevele lui Florentin Pera să obțină victoria la ultima aruncare de la șold a Danielei Crap, parată în extremis de portarul Coronei. După ce Tymoshenkova a scos cam tot ce se putea omenește apăra, plus o aruncare de la 7 metri în ultimele două minute, care putea înclina balanța în favoarea Coronei, se poate spune că jumătate din rezultat îi aparține. Cele două echipe au terminat la egalitate, 22-22, iar la finalul meciului oficialii vicecampioanei au acuzat în termini duri arbitrajul. Nici Florentin Pera n-a stat ”cuminte” pe bancă, acuzând jocul dur al brașovencelor. Nici delegatul FRH n-a stat liniștit la masa oficialilor el pendulând între cei doi antrenori.

Gazdele au dominat prima repriză

Incredibil, dar adevărat, pentru cine n-a văzut partida, timp de 40 de minute, HCM Roman a dominat vicecampioana din sezonul trecut, care venea după o victorie la limită împotriva formației HCM Baia Mare, victorie ce a declanșat un adevărat cutremur în Maramureș. Antrenorul Costică Buceschi, ironizat de primarul de Baia Mare, a amenințat cu demisia, însă apele s-au clamat după o ședință care l-a adus director tehnic la HCM Baia Mare pe celebrul Lascăr Pană. Două din cele două străine transferate în această vară, Tymoshenkova și Toskovic, au dat primul recital adevărat în campionatul României, însă n-a fost suficient pentru ca echipa lui Florin Pera să obțină cele 3 puncte. În prima parte, Romanul a condus la o diferență de 5 goluri, 11-6, stabilită în minutul 21 de către Horobeț. Până la încheierea reprizei, Corona a strâns rândurile și a micșorat diferența la un singur gol la pauză, 13-12, grație unei aruncări de la 7 metri irosită în ultima secundă de Dana Băbeanu.

Corona a revenit în partea a doua a meciului

Repriza a doua a fost ceva mai echilibrată. Diferența s-a mărit până la două goluri (14-12) pentru gazde, dar Corona a restabilit egalitatea la 11 minute de la reluare, 15-15, prin Țăcălie. Perioada bună a brașovencelor a continuat, iar Dincă și Pricopi au dus scorul la 15-17 după alte 3 minute. Până la final, a fost o cursă de urmărire permanentă lansată de către gazde, care au egalat de 4 ori, la 18, 19, 20 și 22. Sfârșitul meciului a fost incendiar, cu Tymoshenkova apărând o aruncare de la 7 metri a lui Zamfir și cu Dedu parând șutul lui Crap, astfel că partida s-a terminat terminat la egalitate, 22-22. Jucătoarele Brașovului au intrat plângând la vestiare, acolo unde, pe un ton ridicat au acuzat cuplul de arbitri Călina – Belean că au fost ”găzdari”. Egalul nu a mulțumit pe nimeni în proporție 100%, ambele formații având misiuni grele etapa viitoare: Romanul joacă la Baia mare, iar Brașovul dă piept cu CSM București, în Capitală.

Declarații

Florentin Pera (antrenor principal HCM Roman): “A fost un joc extrem de greu, împotriva echipei care se află în cea mai bună formă în acest moment. N-a pierdut niciun punct până la meciul cu noi. Îmi pare rău că n-am câştigat, dar am luat un punct bun, pentru moral, care ne va ajuta. Sunt un pic nemulţumit de faza de apărare. Trebuie să ne concentrăm mai mult în momentele dificile ale jocului. Mulţumesc publicului pentru sprijin şi felicit fetele pentru dăruire şi ambiţie. Sper să reuşim un joc bun în etapa viitoare, cu Baia Mare”.

”Am asistat la un spectacol grotesc. S-au întâmplat lucruri pe care nu le voi accepta niciodată, cum a fost şi cazul observatorului, care nu a intervenit. A permis antrenorului gazdelor să facă spectacol de teatru ieftin. Atunci înseamnă că cheltuim degeaba banii publici ai cetăţenilor. Oare pentru ce?”, a fost declaraţia lui Vasile Kraila, preşedintele echipei Corona.

Mihai STOIAN

HCM: Toskovic 9 goluri, Băbeanu 6 (4 din 7m), Horobeț 3, Stoleru 2, Iuganu 2. Antrenor: Florentin Pera.

Corona: Tudor 4 goluri, Pricopi 4, Zamfir 3 (1 din 7m), Țăcălie 3, Brădeanu 2, Dincă 2, Chiper 2, Hotea 1, Apetrei 1. Antrenor: Bogdan Burcea

Aruncări de la 7m: 6 aruncări/4 goluri, respectiv 2/1
Eliminări: 3X2 min., respectiv 3X2 min.

1.  CSM             6         6               0               0       197-123            18
2. Braşov           6         5               1               0       170-124            16
3. Baia Mare     6         5               0               1       199-142            15
4. Brăila             6         5               0               1       181-146            15
5. Craiova         6         4               0               2       130-134            12
6. Roman      6         3               2             1       142-135          11
7. Zalău             6         3               0               3       159-162              9
8. Slobozia        6         3               0               3       149-163             9
9. Vâlcea           6         2               2               2       147-147              8
10. Deva           6         1               1               4       156-189               4
11. Neptun        6         1               0               5       139-157              3
12. U Cluj          6         0               2               4       165-202            2
13. Ploieşti        6         0               0               6       124-171             0
14. Mureşul       6         0               0               6       134-195            0

Articolul precedentControversatul procuror Doană a plecat de la Parchetul Militar