0:00

Duminică, 10 iunie, pe stadionul „Moldova” din Roman, a avut loc finala Cupei României „Timişoreana” (faza judeţeană). După 90 de minute de joc, CSMC Piatra Neamţ a învins Voinţa Ion Creangă, cu scorul de 5-0 (2-0). Au marcat: Mateiciuc (9, 54 şi 65), Vîlea (16) şi Toma (73). Deşi influenţat de căldură, meciul a fost unul destul de alert, mai ales în primele 45 de minute, când, pe lângă golurile marcate, s-au consemnat ocazii de ambele părţi: Damian şi Tofan, pentru Ion Creangă, respectiv Pîntea, Apostol şi Mateiciuc. De asemenea, ambele formaţii au solicitat câte un 11 metri, la un presupus henţ în careul CSMC (39) şi la o cădere a lui Albu în careul Voinţei (32).

CUPA ROMÂNIEI CSMC-Voinţa Ion Creangă 5-0 (2-0), ZCH NEWS - sursa ta de informațiiRepriza secundă a marcat desprinderea CSMC, dar şi ocazii pentru Voinţa Ion Creangă: Boboc (50), Tofan (61) şi Tulbure (73 – bară transversală). Câştigătoarele fazelor judeţene ale Cupei României şi ultimele clasate din Liga 3 sunt primele echipe care vor evolua în noua ediţie a Cupei României „Timişoreana”, sezonul 2018-2019. Prima etapă este programată pe 1 august 2018, Federaţia Română de Fotbal urmând să efectueze tragerea la sorţi după ce vor fi cunoscute toate câştigătoarele fazelor judeţene. (M. CONSTANTINESCU; FOTO: Arhiva ZCH NEWS)