0:00

CSM Roman – În sfârșit, victorie, ZCH NEWS - sursa ta de informațiiÎntr-un meci contând pentru runda a opta a Ligii Naționale de Handbal Feminin, CSM Roman a întâlnit pe teren propriu echipa Corona Brașov. A fost un meci frumos, de angajament și de o parte și de cealaltă, un meci pe care antrenorul CSM l-a categorisit ”de cupă europeană”.

Romașcanele au început foarte bine jocul și au desfășurat o puzderie de pase, care mai de care mai neobișnuită, surprinzând adversarele și provocând încântare în tribune. Într-una din imagini se observă cum portărița brașovencelor este atât de derutată încât, deși Ana Maria Simion e în săritură și pe punctul de a șuta, ea se întorce cu spatele.

Spre finalul reprizei întâi brașovencele și-au mai revenit, așa încât s-a intrat la vestiare pentru pauză la scorul de 13 – 11.

CSM Roman – În sfârșit, victorie, ZCH NEWS - sursa ta de informațiiÎn repriza secundă jocul a fost mult mai tensionat și s-a mers la diferență de un punct toată repriza, cu excepția a câtorva minute când echipa oaspete a egalat. Toate aceste s-au întâmplat cu largul concurs al arbitrelor Florescu Diana (din Alba) și Stoia Ana (din București), arbitre internaționale, care au favorizat net echipa din Brașov. Romașcanele au primit de la cele două internaționale în ale arbitrajului nu mai puțin de opt eliminări în repriza secundă. Asta ca să nu mai pomenim de lovituri dictate invers, de neobservarea ”pașilor” comiși de brașovence destul de frecvent, de faptul că orice atingere a adversarei de către o romașcană a fost fault… Toată gama de șicane și nedreptăți pe care le fac arbitrii care au fost – probabil – ”cointeresați”, dar care nu sunt și atât de inteligenți ca să nu lase să se vadă asta.

Scor final 23 la 22 pentru CSMRoman. Declarația antrenorului gazdelor, Ștefan Constantin: „Un meci de cupă europeană. Brașovul este o echipă redutabilă, dar eu sunt bucuros că am reușit victoria, că am reușit să le capacitez pe fete după seria de înfrângeri consecutive. Și e bine că ele au trecut peste acele momente, dar nu a fost ușor nici pentru mine și pentru nimeni de la club. Acum am reușit victoria și asta ne dă speranțe. Din păcate nu o avem pe Carmen Stoleru, care este accidentată și se pare că nu va reveni înainte de ianuarie 2018. Vom juca în această formulă meciurile pe care le mai avem. Mulțumim suporterilor care au fost, ca întotdeauna, în număr mare alături de noi. Despre arbitraj… ce să spun? Arbitre internaționale, așa or fi văzut fazele… Am luat totuși destul de multe eliminări în repriza a doua, dar am marcat și în inferioritate… Sunt bucuros… Suntem cu toții bucuroși…”