0:00

Căruţă în lotul U19, ZCH NEWS - sursa ta de informații

În pregătirea campaniei de calificarea la Campionatul European U19 din 2015, generația de tineri fotbaliști născuți după 1 ianuarie 1996 a disputat o partidă amicală împotriva FC Voluntari, pe care au câștigat-o cu 2-1. Din lotul pe care îl are la dispoziție tehnicianul Doru Isac face parte și mijlocașul Căruță, de la Ceahlăul.

”A fost un joc bun al nostru, mai ales în prima repriză, când am și marcat cele două goluri. După pauză le-am oferit tuturor jucătorilor posibilitatea de a juca. Partea pozitivă este că au evoluat mulți debutanți”, a declarat Doru Isac. Pe 29 și 31 august, naționala U19 va juca două meciuri amicale, cu reprezentativa similară a Republicii Moldova (29 august, ora 17, la Tiraspol și 31 august, ora 11, la Vadul lui Vodă). Căruță este convocat și pentru aceste două este și a ajuns încă de ieri la Mogoșoaia. În preliminariile  CE U19, România face parte dintr-o grupă alături de Georgia (țară gazdă), Muntenegru și Cipru. Turneul se va disputa în perioada 8-13 octombrie 2014. (M. STOIAN)