izotec

Joi, 14 decembrie, a avut loc ediţia 2017 a Galei Sportului Nemţean. Canotoarea Andreea Grăpinoiu a fost declarată cea mai bună sportivă a anului, în timp ce Valentin Gavril (canotaj) este cel mai bun antrenor din 2017. Ambii reprezintă secţia de canotaj a Clubului Sportiv Ceahlăul Piatra Neamţ, Valentin Gavril fiind şi director.

Andreea GRĂPINOIU şi Valentin GAVRIL
Gheorghe PAISA (DJST Neamţ) şi Andreea GRĂPINOIU

Andreea Grăpinoiu a primit titlul pentru cele două medalii de aur obţinute la Campionatul Mondial de canotaj (juniori 1, 6 august, Lituania) şi la Campionatul European de canotaj (juniori 1, 20-21 mai, Germania).

Tot în cadrul Galei de astăzi au fost premiate şi “Cel mai bun club sportiv” – CS Ceahlăul Piatra Neamţ (director – Valentin Gavril), precum şi “Cea mai bună unitate sportivă şcolară” – LPS Piatra Neamţ (director – Ovidiu Ţoc).

Premiile pe echipe au mers spre CSM Roman (handbal fete – Liga Naţională), LPS Roman (oină, clasele IX-XII) şi LPS Piatra Neamţ (handbal, clasele V-VIII).

La sporturile olimpice s-au acordat 10 premii, după cum urmează:

Andron Monica Cătescu Valeria CS Ceahlăul Piatra Neamţ – LPS Piatra Neamţ – canotaj AUR – Campionatul European de canotaj (juniori 1)

BRONZ – Campionatul Mondial de canotaj (juniori)

20-21 mai – Germania

 

 

6 august – Lituania

Rusu Alexandra Dinu Cornelia CS Ceahlăul Piatra Neamţ – LPS Piatra Neamţ – Canotaj AUR – Campionatul European de canotaj (juniori 1)

 

BRONZ – Campionatul Mondial de canotaj (juniori)

20-21 mai – Germania

 

 

6 august – Lituania

Pal Laura Goliciu Petru CS Ceahlăul Piatra Neamţ – LPS Piatra Neamţ – canotaj BRONZ – Campionatul Balcanic de canotaj (cadeţi) 10 septembrie – Turcia
Burueană Lenuţa Cojocaru Dan CS Ceahlăul Piatra Neamţ – atletism Locul 4 – Campionatul Balcanic de Atletism Seniori (aruncarea greutăţii)

Locul 5 – Campionatul European pe echipe – Liga 1 (aruncarea greutăţii)

Locul 6 – Cupa Europei Aruncări Lungi (aruncarea greutăţii)

25 februarie – Turcia

 

23 mai – Finlanda

 

 

 

11 mai – Spania

Ţiganaşu Ioana Diana Cojocaru Dan CS Ceahlăul Piatra Neamţ – LPS Piatra Neamţ – atletism AUR – Campionatul Balcanic Juniori 2 (disc)

ARGINT – Campionatul Balcanic Juniori 2 (aruncarea greutăţii)

BRONZ – Campionatul Balcanic Juniori 1 (disc)

Record naţional (în sală) – 16.75m

3 iunie – Turcia

 

 

 

 

1-2 iulie – România

 

4 februarie – România

Bordeanu Irina Negură Olteanu Iulia CS Ceahlăul Piatra Neamţ – LPS Piatra Neamţ – atletism AUR (cu echipa României) – Campionatul Mondial de Alergare Montană Junioare 1

ARGINT (echipa) – Campionatul European de Alergare Montană (Juniori 2)

ARGINT (echipa) – Campionatul Balcanic de Alergare Montană (Juniori 2)

30 iulie – Italia

 

 

 

 

 

8 iulie – Slovacia

 

 

 

 

Bulgaria

Tache Alexandru Georgescu Fernando CA Roman – atletism AUR – Campionatul Balcanic de atletism juniori1 (triplusalt) 1-2 iulie – Piteşti
Dan Elena Violeta Georgescu Fernando CA Roman – atletism BRONZ – Campionatul Balcanic de atletism juniori1 (3000m) 1-2 iulie – Piteşti
Gorgos Gabriela Artene Dumitru CA Roman – lupte BRONZ – Campionatul Balcanic J2

AUR (echipe) – Campionatul Balcanic J1

ARGINT (individual) – Campionatul Balcanic J1

Octombrie – Turcia

 

Octombrie – Turcia

Căuș Gabriel  Floroiu Emilian Liceul cu Program Sportiv Roman – atletism BRONZ la Campionatul Balcanic de juniori II – (aruncarea ciocanului)

Locul V – Campionatul Mondial de juniori II – (aruncarea ciocanului)

03-05.06.2017 – Turcia

 

14-16.07.2017 – Kenya

11 premii au fost acordate unor reprezentanţi ai sporturilor neolimpice, după cum urmează:

Macsim Mihaela Paisa Gheorghe CS Ceahlăul – radioamatorism AUR – Campionatul Balcanic de Radioamatorism – telegrafie viteză (juniori 1)

ARGINT – Cupa Europei de telegrafie viteză (echipe seniori)

BRONZ – Campionatul Mondial de telegrafie viteza – proba recepţie (juniori 1)

BRONZ – Campionatul Mondial de telegrafie viteza – proba transmisie (juniori 1)

BRONZ – Campionatul Mondial de telegrafie viteza – proba radio simulat (juniori 1)

BRONZ – Campionatul Mondial de telegrafie viteza – proba recepţia indicativelor (juniori 1)

BRONZ – Campionatul Mondial de telegrafie viteza – echipe (seniori)

4 iunie – Macedonia

 

 

 

 

 

 

 

12 septembrie-Ungaria

Cojocaru Lucian Paisa Gheorghe CS Ceahlăul – radioamatorism AUR (echipe seniori) – Campionatul Balcanic de telegrafie viteza echipe

ARGINT (echipe seniori) – Cupa Europei de telegrafie viteză

BRONZ – Campionatul Mondial de telegrafie viteza – echipe (seniori)

4 iunie – Macedonia

 

 

 

 

 

12 septembrie-Ungaria

Barcan Bogdan Ştefănescu Ionuţ C.S. Ronin Piatra Neamţ – karate AUR kumite individual seniori – Campionatul Mondial IKU

AUR kumite echipe seniori – Campionatul Mondial IKU

Octombrie – Irlanda
Huţupan Eliza Pintilie Paul

 

CS Ceahlăul Piatra Neamţ – karate tradiţional BRONZ – Campionatul Mondial de Karate Tradiţional (cadeţi) – kumite individual

BRONZ – Campionatul Mondial de Karate Tradiţional (cadeţi) – kumite echipe

3-5 noiembrie – Cluj Napoca
Serban Horia CS Ceahlăul Piatra Neamţ – karate tradiţional BRONZ – Campionatul Mondial de Karate Tradiţional (cadeţi) – kumite echipe 3-5 noiembrie – Cluj Napoca
Berbece-Vişan Mihnea Bunghez Cătălin

 

CS Ceahlăul Piatra Neamţ – karate tradiţional BRONZ – Campionatul Mondial de Karate Tradiţional (cadeţi) – kumite individual  

3-5 noiembrie – Cluj Napoca

Aparaschivei Gabriela CS Ceahlăul Piatra Neamţ – karate tradiţional ARGINT – Campionatul Mondial de Karate Tradiţional (tineret) – kumite individual 3-5 noiembrie – Cluj Napoca
Vodă Paul CS Ceahlăul Piatra Neamţ – karate tradiţional AUR – Campionatul Mondial de Karate Tradiţional (seniori) – kumite echipă 3-5 noiembrie – Cluj Napoca
Gabriel Pascaru CS Kataroaie Piatra Neamţ – darts AUR – Campionatul Mediteraneean de darts pe echipe – prima medalie câştigată vreodată de naţionala României

 

Mai – Franţa

 

 

 

 

 

Trupa de dans sportiv „Ritmic“ Piatra Neamţ Teodora Anamaria Tănase – căpitan

Elena Corfă – antrenor

Dans sportiv Trofeul Balcanic „Femisport“

 

 

 

Octombrie – România
Banciu Brânduşa Ecvestră ARGINT – Campionatele Balcanice (probă anduranţă)

Septembrie  – România

În fine, dar nu în ultimul rând, au fost acordate şi 13 premii speciale:

Cristian Vornicu Managerul echipei Futsal Ceahlăul Piatra Neamţ  şi al echipei naţionale de futsal a României Calificare la turneul final al Campionatului European de futsal din Slovenia  – 30 ianuarie 2018 – 10februarie 2018
CS Biruinţa Gherăeşti – OINĂ Chifan Ioan – antrenor

Blaj Emanuel – capitanul echipei

AUR – Camp. Naţional de oină pe plajă JUNIORI 1

AUR – Campionatul Naţional de oină în sală JUNIORI 1

18-20 august – Constanţa

 

28-29 octombrie – Braşov

 

CS Biruinţa Gherăeşti – baseball Blaj Denis – căpitanul echipei

Blaj Sebastian – antrenor

 

AUR – Camp. Naţional de baseball pe plajă juniori 3 25-26 noiembrie- Călăraşi

 

Zaharia Delia Zaharia Adrian CS Delmadi Piatra Neamţ – înot

 

Campionatele Internationale ale Romaniei la înot

Locul 5 – 200 bras

Locul 6 – 100 bras

Locul 6 – 400 mixt

Locul 6 – 200 mixt

25-28 mai – Bucureşti
Butnaru Andrei Nica Andrei, Gavril Rareş Liceul cu Program Sportiv Piatra Neamţ – volei Campionatul Mondial U21 de volei masculin – Participare la turneu preliminar 5-8 ianuarie – Germania
Asmarandei Florin ISU Neamţ – atletism AUR (aruncarea ciocanului) – Jocurile mondiale ale poliştilor şi pompierilor 6-10 august, Los Angeles (SUA)
Mihalcea George

 

 

Caba Răzvan, Caba Adriana Liceul cu Program Sportiv Piatra Neamţ  – handball Campionatul European de Handbal pe plajă – Croaţia 2017, Participant turneul final Iunie – Croaţia
Turturică Radu Caba Răzvan, Caba Adriana Liceul cu Program Sportiv Piatra Neamţ – handbal Campionatul European de Handbal pe plajă – Croaţia 2017, Participant turneul final Iunie – Croaţia
Forman Vlad Caba Răzvan, Caba Adriana Liceul cu Program Sportiv Piatra Neamţ – handbal Campionatul European de Handbal pe plajă – Croaţia 2017, Participant turneul final Iunie – Croaţia
Tabacariu Matei Ciobanu Constantin Liceul cu Program Sportiv Roman – judo Locul 5 la Campionatul Balcanic U 18 – judo 02-04.06.2017 – Tekirdag – Turcia
George Daniel Scripcaru Grigoraş Popa Gheorghe CN „Petru Rareş“ Piatra Neamţ – şah AUR – Campionatul Naţional Şcolar „Elisabeta Polihroniade“ de Şah

 

 

Iunie – Rm.Vâlcea
Audio Class Drift Team Piatra Neamţ PILOŢI

Grigorici Ilarion

Trifan Cătălin

Botiş Alin

Locul 1 – International Drift Grand Prix 2017

Locul 3 – Campionatul national de drift – Constanta

Zargiu Gabriela Tanasă Georgeta Centrul Şcolar pentru Educaţie Incluzivă „Alexandru Roşca “Piatra Neamţ – echipa de gimnastică AUR – la Campionatul Naţional de gimnastică artistic pentru personae cu dizabilităţi Noiembrie – Buzău

Gala Sportului Nemţean a fost organizată de Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret (DJST) Neamţ, cu sprijinul Consiliului Judeţean Neamţ şi al Primăriei şi Consiliului Local Piatra Neamţ. Fondurile necesare organizării evenimentului şi acordării premiilor au fost în valoare de 70.000 lei. (M. CONSTANTINESCU; FOTO: DJST Neamţ)

ub
pietricica turism